Beden Farkındalığı

Günlük ve şehir yaşamının getirmiş olduğu sıradan yaşam tarzı, yanlış beslenme alışkanlıkları, daha az bedensel hareketlilik daha az zihinsel faaliyetler ve buna benzer durumlar bizleri oldukça fazla olumsuz etkiler. Bu durum ise zaman içinde iç dengemizin bozulup çeşitli ve farklı hastalıkların oluşumuna yol açar. Bedende yaşanılan fonksiyonel gerilim hem dış görünüşümüz hem de dış görünüşümüz bakımından da oldukça olumsuz olmaktadır. Zihin ve beyin iç içe geçmiş yapılardır. Ve zaman içinde bilinçaltı ister istemez olumsuz konuları bir kenara depolar ve bu durumda ise negatif duygular bedende ağrı karşılığında kişinin karşısına çıkmaktadır.

Bu durumdan nasıl kurtulabilirim?

Bunun tıp dünyasında bir çok yolu olsa bir “bedensel farkındalık terapileri” eğitimini alan bireyin bedensel, zihinsel ve de ruhsal gelişimine yardımcı olarak tüm konular da kişinin bedenin farkına varmasına yardımcı olur. Denge duruş ve hareketlerin oldukça olumlu yönde değişmesinde oldukça büyük bir rol alır. Böylelikle beyin kendine yeni bir rota hazırlar ve beden imajı sağlanır. Bedenin yanlış kullanımına yönelik semptomlar azaltılarak kişiyi bilinçlendirir.

Beden farkındalığı çalışmaları ile ne elde edilir?

Bedensel farkındalık tedavisinin bir çok konuya katkısı bulunur. Fakat genel faydalarına göz atmamız gerekirse;

-Bireyin, bedensel, zihinsel, ve ruhsal gelişimde katkıda bulunarak bedende fiziksel, duygusal, zihinsel ve ruhsal farkındalığı arttırır.

-Denge, duruş ve hareketlerin doğal hali ile birlikte bedene yeniden kazandırılmasını sağlar.

-Özellikle kronik ağrı ve stres ile baş etme ve depresyona bağlı oluşan negatif enerjilerin alınmasında büyük bir rol alır.

Kronik ağrılar, yeme bozuklukları, şizofreni, kişi bozuklukları, özgüven eksikliği ve buna benzer negatif etkenler üzerinde olumlu yönde faydaları olduğu kanıtlanmıştır

İnceleyebilirsiniz : Access Bars Eğitiminin Önemi

Danışanların Memnuniyeti